Planned color pooling/ planerad pooling


NÄR:  ons 4 sep, 2019
klockan 18.30-21.00

KOSTNAD: 250 kr, garn + dokumentation+ lättare fika ingår

KURSLEDARE:
Sofia Sundström

Planned pooling är en virkteknik som består av de enklaste maskorna luftmaskor och fasta maskor. Denna teknik virkas i print/melerade garner, ull som bomull. Konsten i denna teknik är att du planerar för hur printfärgerna kommer i virkningen. Mönstret som bildas är fantastiskt!

Denna kväll tittar vi närmare på hur det går att skapa fantastiska mönster med planering, ett printfärgat garn och tekniken linen stitch.
Vi startar tillsammans och virkar på så långt vi hinner.

Efter denna kväll har vi knäckt koden med dessa printgarner och lägger extra vikt vid starten som är en av grundstenarna för att få ett bra resultat.

För att glädje av denna kväll bör du kunna grunderna i virkning så som fast maska och luftmaska. Material garn + virknål (får lånas) och mindre dokumentation ingår. Ta gärna med egen virknål str 2,5,-3,5mm.

ANMÄLAN: Föranmälan krävs. Anmälan är bindande och betalas på plats via kurstillfället.

Anmälan gör du här>>