Sommargarnet Lisboa


Ett supermjukt, lätt, kedjespunnet garn i 100% bomull. Lisboa är inspirerat av Portugals färgstarka huvudstad Lissabon. Varje nystan har fångat upp det karaktäristika i de färgglada plattorna, pittoreska gatorna och den livliga atmosfären i staden. Ett perfekt garn att både sticka och virka i.

LANG YARNS LISBOA
——————————-
100% bomull
18maskor = 10 cm
stickor 4,5-5mm
100gr – 240 m

Vi har 6 färgsprakande färger i Lisboa


Till Lisboa kommer ett häfte med passande beskrivningar. Häftet är på danska.

Jag har även gjort t-shirten Tolsta av Rebecca Clow med kanter i Drops Paris. Den modellen blir lite skirare än vad leverantörem rekommenderar. Perfekt till en luftig sommar tisha. Men till ett större plagg med lång ärm rekommenderar vi att hålla stickfastheten 18m/10cm.

Tolsta Tee är på engelska och du köper den via Ravelry eller hos oss i butik. Ett supermönster som du kan använda till många sommartoppar framöver. Du får med mönster på hur du kan ändra med olika strukturer och även till en tunnare variant på 24maskor-stickor 3,5mm

Ett annat tips på plagg är Hexagonkofta! Virka två sexhörningar och sätt ihop de i ryggen. Perfekt sommarkofta!