Ett stickset för dig som stickar underlättar ditt arbete rejält. Med sticksetet vet du att du alltid har stickor till hands. Inga stickor blir upptagna och fast i projekt då du enkelt kan skruva av ändstickorna i pågående projekt. Du kan lätt variera längden på stickorna med de utbytbara kablarna, just till det projektet du ska göra. Vi ska titta närmare på de stickset vi har i vår butik. Alla våra set kommer med bra förvaring såsom etuier, väskor eller vackra tygfodral.
Vi har delat in seten i de olika varumärkena vi för.
CHIAOGOO
Chiaogoo Red Lace är stickornas Rolls Roys. Tipparna består av rostfritt stål och är riktigt spetsiga för bästa precision. Gillar du Magic Loop-tekniken, passar denna sticka optimalt till det. Övergången mellan tipp och kabel är mycket smidig. Dessutom är denna röda kabeln minnesfri vilket gör att kabeln slipper krull och är mjuk och smidig.
För att övergången ska bli så smidig som möjlig har Chiaogoo olika tjocklekar på sina kablar. Mini för de minsta stickorna, Small för de mellersta och Large för de grövsta.
De set vi har brukar ha på lager är:

Chiaogoo Twist MINI set, 13 cm
Twist Mini är ett set med utbytbara tippar och kablar. Setet innehåller:
- 5 par tippar 13 cm långa, storlekar:
1,5mm- 1,75mm- 2mm- 2,25mm- 2,5mm - kablar 35 cm, 55 cm och 75 cm
- 2 kabelkopplingar
- 2 ändstoppar
- 6 stickmarkörer
- 2 hjärtformade gummigrepp
- stickmätare
- 1 väska att förvara allt i, med uppmärkta fack för stickstorlekar.

ChiaoGoo Twist SMALL set, 13 cm
Twist Small är ett set med utbytbara tippar och kablar. Setet innehåller:
- 7 par tippar 13 cm långa, storlekar:
2,75mm- 3,25mm- 3,5mm- 3,75mm- 4mm- 4,5mm- 5mm. - kabel Small, 35 cm- 55 cm- 75 cm
- 2 kabelkopplingar
- 2 ändstoppar
- 6 stickmarkörer
- stickmätare
- 1 väska att förvara allt i, med uppmärkta fack för stickstorlekar.
Obs! Stickor 3mm ingår ej i setet, men kan köpas till.

Chiaogoo Twist Red Shorties MINI set, 5 + 8 cm
Twist Shorties skapar superkorta rundstickor i många små storlekar. Perfekt för sockor och vantar.
- 12 par tippar varav 6 par 5 cm och 6 par 8 cm
storlekar:
2mm- 2,25mm- 2,5mm- 2,75mm- 3mm- 3,25mm - kablar MINI 13cm, 15cm och 20cm
- 2 kabelkopplingar
- 2 ändstoppar
- 6 stickmarkörer
- ministickmätare
- 1 väska att förvara allt i, med uppmärkta fack för stickstorlekar.
KNITPRO
Knitpro är ett välkänt varumärke för garnskapare. Stickor, virknålar och tillbehör i alla möjliga varianter- för att alla ska hitta något som passar. Knitpro tillverkas i Indien och är ett familjeägt företag.
KnitPros kablar passar till de flesta utbytbara ändstickorna som finns på marknaden. Ändstickan är hona och kabeln hane. Kablarna är tunna och smidiga. De set vi har i butiken är:

KnitPro Mindful Believe set, 13cm
Set i rostfritt stål med en spetsig tip för fånga upp maskan lättare. Kablarna är minnesfria och roterar 360grader. Det ingår även många fina tillbehör. Setet innehåller:
- 7 ändstickor, storlek 3mm- 3,5mm- 4mm- 4,5mm- 5mm- 5,5mm- 6mm
- minnesfri roterbar kabel som blir 60cm- 80cm- 100cm
- 1 kabelkopplare
- stickmått
- 2 kabelnycklar
- 2 stoppnålar
- 4 ändstoppar
- 10 öppna markörer
- 10 låsbara markörer
- 30 runda markörer

KnitPro Zing Deluxe set, 13cm.
Set med färgglada ändstickor i lättviktsmaterialet aluminium. Varje tjocklek har sin färg. Setet innehåller:
- 8 ändstickor, storlek 3,5mm- 4mm- 4,5mm- 5mm- 5,5mm- 6mm- 7mm- 8mm
- kabel som blir 60cm -80cm(2st)- 100cm
- 8 ändstoppar
- 4 kabelnycklar
- 1 kabelkopplare

KnitPro Symfonie Deluxe set, 13cm. Set med färgade björkstickor med fin spets och lackad yta för bra glid. Setet innehåller:
- 8 ändstickor, storlek 3,5mm- 4mm- 4,5mm- 5mm- 5,5mm- 6mm- 7mm- 8mm
- kabel som blir 60cm -80cm(2st)- 100cm
- 8 ändstoppar
- 4 kabelnycklar
- 1 kabelkopplare
Läs ner om Mindful serien här>>
LANTERN MOON
Lyxigare kan det nog inte bli! Lantern Moon stickorna är gjorda i etiskt odlad Ebenholts trä. Stickorna är läckert svarta, hårda och silkeslena. Alla ändstickor kommer i ett fodral sytt i Khadi-siden och skimrar otroligt vackert.


